Únava je často ukazatelem nedostatku vitamínů ale také se může jednat o přebytek určitých látek v těle. Kupodivu se může jednat třeba o cukr, který nás sice na chvíli nakopne, ale jeho přemíra může způsobit silnou únavu. Další důvod únavy může být také nedostatek slunce a slunečního světla.
lžíce a vidlička
Omezte cukr
Pokud jste milovníky sladkého a cítíte se neustále unaveni, je možné že za chronickou únavou bude stát přemíra cukru. Cukr nás sice v první chvíli nakopne, ale postupně tělo utlumuje ostatní funkce, aby cukr zpracovalo, a tím pádem se cítíte unaveně a vyčerpaně. Vysadit cukr je ale pro mnohé z nás velice náročné a to především proto, že jsme na něm jednoduše závislí.
pomeranče a gerbera
Ano i na cukru může vzniknout závislost a nejedná se o nic výjimečného. Závislost na cukru bohužel často vzniká už u dětí, čím více cukru konzumujeme, tím více na něj máme chuť, takže se dostáváme do jakéhosi bludného kruhu. Jak z něj ven? Jediné co vám může pomoci je přestat jíst velké množství cukru a dopřát si ho pouze výjimečně v menších dávkách. V dnešní době není problém klasický cukr nahradit, a nebo „sladit“ přirozeně sladkými potravinami. Třeba mrkví, nebo banánem. Počítejte s tím, že v prvních dnech zažijete klasický absťák, postupně se ale vše zlepší a bude vám lépe než před tím. Hlavně budete mít konečně dostatek energie!
svíčka v hrnku
Doplňte vitamíny
Pokud se přes zimu nedostanete příliš na sluneční světlo, nezapomeňte přidat vitamín D ve formě rybího tuku nebo třeba kapek. Ten totiž pomáhá vstřebávání vápníku a v zimě ho máme ohromný nedostatek. Snažte se celkově jíst stravu s velkým množstvím ovoce a zeleniny, tělo z nich získává spoustu látek, které v polotovarech nemá kde vzít.
Odpočívejte ale s rozumem
Pokud jste zvyklí se celé dny válet v posteli nebo na gauči u televize a cítíte se nadále unaveni, je možné že jste prostě už odpočatí příliš. Zní to sice šíleně ale tělo prostě nějaký pohyb potřebuje a pokud jej nemá, rychle si zvykne a setrvává ve stavu otupělosti. Tu si lehce spletete s únavou a tím se opět dostáváte do bludného kruhu. Takže šup z postele a běžte se podívat třeba na jehňátka, která už poskakují s ovcemi v ohradách.