Kdo ví, v jakém rozpoložení byly sudičky, když stály nad kolébkou malého Karla Koželuha. Do vínku mu totiž daly neuvěřitelně rozmanitý sportovní talent. Karel Koželuh byl
·        výborný hokejista
·        skvělý fotbalista
·        nedostižný tenista.
tenisová raketa a míček
Narodil se pět let před koncem devatenáctého století v Praze. Měl šest bratrů a jednu sestru. Z nich jen jeden sourozenec nehrál špičkově tenis. Bratr Jan se dokonce stal i tenisovým mistrem Československa. Karel byl už ve svých čtrnácti letech tenisovým trenérem v Mnichově. K tomu přispělo to, že dělal na tenisových kurtech sběrače míčků, a tak mohl rozpoznat, kdo dělá jaké chyby. Zanedlouho se mu ale zastesklo po domově, a tak se vrací. Ne ovšem na tenisové kurty, jak by se mohlo logicky zdát, ale na fotbalové hřiště. Hrál v pražské Spartě jako útočník. Poté zamířil do fotbalového klubu do Teplic. O dva roky později bere do ruky hokejku a stává se členem národního hokejového výběru. Právě jeho branka rozhodla o vítězství Československa nad Itálií. Československo se roku 1925 stalo mistrem světa.
míč na fotbal

Zvítězil tenis

Fotbaloví činovníci ho chtěli přetáhnout do fotbalového světa, hokejoví ho chtěli udržet u hokeje. V jeho rozhodnutí mu pomohl verdikt Mezinárodní federace ledního hokeje. Bylo dáno, že se mistrovských hokejových turnajů nesmějí zúčastnit ti, kteří jsou profesionály ještě v jiných sportovních odvětvích. Karel Koželuh byl i profesionálním tenistou. Rozhodl se tedy pro tenis. Se svou tenisovou raketou jezdil po celých Spojených státech, kde se také usadil. Na svou vlast nezapomněl.
potřeby na hokej
Když vypukla druhá světová válka, trénoval a hrál ve prospěch červeného kříže a československých jednotek. Osud mu ale dlouhého života nedopřál. Karel Koželuh zemřel při automobilové nehodě, kolem které dodnes není vše zcela jasné. Bylo mu pouhých padesát čtyři let.